Hatay'ın İskenderun İlçesinde faaliyet gösteren İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) bünyesinde kurulu 2. Yüksek Fırın "Ayfer", 90 gün süren modernizasyon çalışmaları ardından ateşlenerek yeniden devreye alındı.
İsdemir'in Modernizasyon ve dönüşüm projesi kapsamında 3 ay önce bakıma alınan 2. Yüksek Fırını Ayfer'in modernizasyon çalışmalarının tamamlandığı ve ateşlenerek yeniden üretime alındığı bildirildi. İsdemir Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2 Kasım 2007 günü yarım re-line ve elektrik otomasyon modernizasyonu için duruşa alınan 2.Yüksek Fırın Ayfer'in, 90 gün olarak planlanan modernizasyon ve bakım çalışmaları 1 Şubat 2008 günü tamamlandı ve Yüksek Fırın Ayfer, ateşlenerek yeniden devreye alındı.
Modernizasyon ve bakım sürecinde; Elektrik ve otomasyon sistemi tamamen modernize edilerek sistem entegrasyonu tamamlanan 2. Yüksek Fırın Ayfer'in, gövde sacının yarıya yakın kısmı değiştirilirken, gövde soğutucuları ve soğutma suyu sistemi, gövde refrakterinin tümü, tepe teçhizatı, gaz temizleme tesisi yenilendi. 2.Yüksek Fırın otomasyon kontrol sistemi yazılımının tamamı İsdemir çalışanları tarafından gerçekleştirilirken, elektrik ve otomasyon projeleri yeni teknolojiye göre dizayn edilerek projelendirildi ve montajları yapıldı.
İsdemir Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklamasında, Tesisin OYAK sinerjisi ile Türk sanayisi için büyük önem taşıyan yatırımlarını sürdüreceği, üretim, verimlilik, tasarruf ve kalitede dünyanın öncü çelik şirketleri arasında yer alacağı vurgulandı.
[zpicc:06227]
[zpicc:06226]